Focus optic

Gabinet okulistyczny

 • Home
 • O mnie
 • Doświadczenie
 • Staż pracy i publikacje
 • Galeria
 • Cennik
 • Dla pacjenta
 • Opis wykonywanych badań okulistycznych
 • Najczęściej zadawane pytania?
 • Co może wzbudzić Twój niepokój
 • Kontakt
 • Salon optyczny
 • Badania

  Badanie ostrości wzroku

  Wiele chorób oczu rozpoczyna się pogorszeniem ostrości widzenia. Ostrość wzroku bada się dla każdego oka osobno. Do tego celu używa się tablic lub rzutników.
  Podczas dobierania okularów lekarz używa specjalnych oprawek okularowych oraz szkieł próbnych, za pomocą których można dokonywać odpowiedniej korekcji, tak by pacjent wyraźnie mógł odczytać poszczególne litery, cyfry lub kształty. Istnieją trzy rodzaje wad wzroku (zwane przez okulistów wadami refrakcji): krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, oraz – od pewnego wieku – również starczowzroczność.


  Krótkowzroczność
  to wada wzroku, w której pacjent najlepiej widzi z bliskich odległości, dlatego krótkowidze czytają bez większych trudności, natomiast nie widzą z daleka bez okularów. Okulary, w krótkowzroczności oznaczone minusem (-), należą do soczewek rozpraszających.

  Nadwzroczność 
  to wada wzroku, w której oko ma zbyt małą zdolność do skupiania promieni światła. Powoduje to sytuację, w której dalekowidz nie widzi dobrze ani z bliska, ani z daleka, dlatego musimy mu pomóc dokładając soczewkę plusową (+) czyli bardziej skupiającą. W przypadku wysokiej nadwzroczności zdarza się, że trzeba nosić plusowe okulary do dali i jeszcze bardziej plusowe do bliży.


  Astygmatyzm 
  (niezborność) to wada wzroku, która może towarzyszyć zarówno krótko- jak i dalekowzroczności. Żeby ją zrozumieć, najlepiej wyobrazić sobie kulę ziemską z południkiem bardziej lub mniej wypukłym od reszty. Ten nierówny południk powoduje że promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie, tylko rozmywają się, w wyniku czego ludzkie postacie wydają się wydłużone, a koło przypomina elipsę. I tak jak w kuli ziemskiej nierówny południk oznacza się osią, tak też szkło korygujące tę wadę (może być minusowe lub plusowe) oznaczone jest zawsze pozycją osi od 0 do 179 stopni.
  Z upływem czasu wszyscy ludzie bez wady wzroku zaczynają mieć trudności z czytaniem. Oddalają wtedy czytany tekst, żeby coś zobaczyć, a ich znajomi śmieją się, że mają za krótkie ręce. Wada ta nazywa się starczowzrocznościąi zaczyna się pojawiać po 40 roku życia. Koryguje się ją za pomocą okularów skupiających czyli plusów (+). Jej przyczyną jest twardnienie soczewki, która staje się zbyt sztywna, żeby zmieniać kształt, a co za tym idzie – dostosować moc oka do odległości obserwowanych przedmiotów. 

  Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego   (Tonometria)
  Wartość ciśnienia w gałce ocznej określa się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego tonometrem. Wadą tego aparatu jest konieczność dotknięcia oka badanego, co wymaga znieczulenia miejscowego oraz sterylizacji jego końcówki. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się tonometria bezkontaktowa, w której badania ciśnienia dokonuje się przy pomocy silnego podmuchu powietrza, co nie wymaga znieczulenia. W moim Gabinecie Okulistycznym posługuję się najnowszym tonometrem bezkontaktowym. Prawidłowa wartość ciśnienia śródgałkowego u ludzi dorosłych nie powinna przekraczać 21 – 22 mm Hg, choć warto również wiedzieć, że niektórzy ludzie mają nadciśnienie oczne, czyli podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które nie jest równoznaczne z zachorowaniem na jaskrę. Poza tym wpływ na wynik badania mogą mieć takie czynniki jak: choroby układu krążenia (nadciśnienie, niedociśnienie tętnicze, udar mózgu, cukrzyca), choroby krwi czy choroby układu oddechowego. Zawsze jednak podwyższone ciśnienie w oku skłania lekarza okulistę do przeprowadzenia dalszych  badań diagnostycznych w kierunku jaskry.

  Ocena przedniego i tylnego odcinka oka
  Mimo że oko jest wielkości piłeczki pingpongowej, jego budowa wewnętrzna jest bardziej skomplikowana od zegarka szwajcarskiego. Każdą strukturę oka bada się w nieco inny sposób, a okulista dobiera metodę badania dostosowaną do problemu. Badanie przeprowadza się przy użyciu biomikroskopów i soczewek powiększających. Bez rozszerzania źrenicy można zbadać zewnętrzną połówkę piłki, nazywaną fachowo odcinkiem przednim. Natomiast żeby zbadać połówkę położoną głębiej, należy zakropić krople rozszerzające źrenicę. Badanie przeprowadzane po rozszerzeniu źrenicy nazywamy badaniem dna oka. 
  Dzięki temu, że oglądając dno oka można ocenić naczynia krwionośne, badanie to stosuje się do oceny stanu ogólnego w takich chorobach jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Przyjmuje się bowiem, że stan naczyń krwionośnych jest podobny w całym ciele

  Pomiar pola widzenia
  Badanie pola widzenia przypomina grę komputerową: pacjent patrzy w jeden punkt, i przyciska joystick kiedy „kątem oka” zauważy błysk światła. Wymaga to koncentracji i odpowiedniej techniki wykonania, dlatego za wiarygodne uznaje się drugie lub trzecie badanie. Pole widzenia określa funkcję nerwu wzrokowego - im lepiej on działa, tym lepsze pole widzenia. Dlatego stosuje się je we wszystkich chorobach nerwu wzrokowego, czyli na przykład w jaskrze, w uszkodzeniach mózgu czy siatkówki.

  USG czyli ultrasonografia
  Ultrasonografia to badanie kontaktowe i niebolesne. Na powiekę lub bezpośrednio na oko nakłada się żel, a następnie przykłada się głowicę aparatu, która przypomina gruby flamaster. Głowica generuje nieszkodliwe dla zdrowia ultradźwięki, które przechodząc przez struktury oka odbijają się od napotkanych tkanek , co wyświetlane jest na ekranie w postaci obrazów lub wykresów. Ultrasonografię  wykorzystuje się, wtedy kiedy badanie okulistyczne jest niemożliwe – jak w przypadku wylewu krwi, lub utrudnione – na przykład przy zaćmie.

  OCT

  Badanie OCT jest anglojęzycznym skrótem od optycznej koherentnej tomografii. Jest to nieinwazyjna i bardzo nowoczesna metoda obrazowania struktur siatkówki oka i okolic nerwu wzrokowego. Badanie to opiera się na analizie światła rozproszonego na poszczególnych warstwach tkanki, które pozwala nam uwidocznić nawet najmniejsze zmiany w siatkówce oka i tarczy nerwu wzrokowego. Takie rewolucyjne podejście pozwala nam na przeprowadzenie analizy przekrojów tkanki w wymiarze trójwymiarowym oraz stworzenie cyfrowej mapy poszczególnych warstw siatkówki.

  Koherentna Tomografia Optyczna umożliwia między innymi:

  • analizę zmian w grubości siatkówki,

  • identyfikację i lokalizację obrzęku,

  • ocenę odwarstwień siatkówki i nabłonka barwnikowego.

  Badanie OCT nazywana jest również biopsją optyczną ponieważ umożliwia bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Dzięki swojej nieinwazyjności badanie może być powtarzane tak często jak jest to konieczne, a jego precyzyjność pozwala nam dokładnie śledzić chorobę i dobrać skuteczną formę leczenia.

  Badanie OCT oczu jest bardzo istotne dla Pacjentów ze:

  • starczym zwyrodnieniem plamki AMD,

  • otworami w plamce,

  • zmianami cukrzycowymi na dnie oka

  • jaskrą w przebiegu której mamy możliwość monitorowania zachodzących zmian.

  Wskazania do badania OCT

  - Jaskra

  • ocena kąta przesączania

  • topografia nerwu wzrokowego (HRT)

  • ocena włókien nerwowych (GDX)

  • pomiar ilości komórek zwojowych (GCC) – monitorowanie neuropatii jaskrowej

  - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD

  - centralna retinopatia surowicza

  - makulopatia cukrzycowa

  - obrzęk plamki

  - otwór w plamce

  - błona nasiatkówkowa

  - znamiona barwnikowe

  - zmiany nowotworowe

  - trakcje szklistkowo-siatkówkowe

  - kwalifikacja do podania anty-VEGF (Avastin, Lucentis, Eylea) i monitorowanie skuteczności leczenia

  - Obrazowanie przedniego odcinka oka: topografia rogówki, pachymetria, ocena śródbłonka

  Przebieg badania OCT

  Koherentna Tomografia Optyczna (badanie OCT) trwa kilka minut. Jest ono bezbolesne i bezdotykowe. Wynik wraz z opisem pacjent otrzymuje na miejscu po zakończeniu badania.

  Najwyższa jakość usług medycznych

  W naszym gabinecie dysponujemy najwyższej klasy sprzętem japońskiej firmy Topcon, który łączy w sobie funduskamerę generującą wysokiej jakości zdjęcia dna oka z tomografem optycznym OCT-1000.

  Rejestracja online

  Możesz się zarejestrować za pomocą formularza online! Wystarczy podać termin wizyty i dane kontaktowe

  Rejestruj mnie

  Lokalizacja

  Częstochowa 42-217
  ul. Focha 22A lok. 1

  czynne od pn do pt 10-16, sob 10-14

  mapa dojazdu